Alergia pokarmowa u niemowląt i jej charakterystyka

Alergia pokarmowa u niemowląt należy do tych schorzeń, które nie tylko budzą coraz większy niepokój, ale również charakteryzują się coraz częstszym występowaniem. Może dać o sobie znać już w pierwszych tygodniach życia dziecka, okazuje się przy tym, że nie powinna być wiązana jedynie z tymi maluchami, które przyjmują mleko modyfikowane.

Co powinno nas zaalarmować?
Objawy alergii pokarmowej u niemowląt możemy podzielić na trzy grupy, przed ich umówieniem warto jednak poczynić kilka zastrzeżeń. Na pierwszy plan wysuwa się to, że nie muszą one wcale występować jednocześnie, nie zawsze są przy tym jednakowo silne. Warto pamiętać i o tym, że jednorazowa negatywna reakcja organizmu dziecka na dostarczany mu pokarm nie sugeruje wcale wystąpienia alergii pokarmowej. Gdy jednak objawy się powtarzają, a opiekunowie dostrzegają, że niewłaściwe reakcje organizmu przybierają na sile, warto podzielić się swoimi obawami z lekarzem decydując się na podjęcie środków zaradczych.

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt
Najbardziej typowe objawy alergii pokarmowej u niemowląt związane są z niepożądanymi reakcjami skórnymi. Najczęściej jest to wysypka, która pojawia się nie tylko na buzi niemowlaka, ale również w miejscach, w których zginają się łokcie i kolana. Alarmująca powinna być zresztą nie tylko drobna wysypka, ale również widoczne zaczerwienienia i sączące się grudki, opiekunowie powinni jednak reagować i wtedy, gdy skóra dziecka staje się sucha i szorstka, a samo dziecko wykazuje się drażliwością i płaczliwością, choć nie ma ku temu powodów.
Sygnałem, który nakazuje podjęcie energicznych działań są również problemy z układem pokarmowym niemowlęcia. Alergia pokarmowa najczęściej objawia się biegunkami, organizm może jednak reagować na alergen również kolką, ulewaniem oraz wymiotami. Niekiedy sygnałem ostrzegawczym jest również katar, a także duszności spowodowane zatkaniem nosa, które wśród lekarzy zyskały sobie miano sapki.

Jak pomóc alergikowi?
Powtarzające się niepokojące objawy powinny skłonić opiekunów do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem, jeśli bowiem rzeczywiście dziecko ma problem z alergią pokarmową, należy liczyć się z tym, że nie uodporni się na produkty wywołujące uczulenie. Co więcej, kluczowe w walce z alergiami jest unikanie czynników wywołujących niepożądaną reakcję organizmu, a nie jest to możliwe, gdy bagatelizuje się problem i stara się „zahartować” dziecko. Sama diagnoza alergii pokarmowej u niemowlęcia opiera się zazwyczaj na obserwacji reakcji dziecka na poszczególne produkty. W sytuacjach niejednoznacznych zaleca się jednak również wykonanie testów z krwi.

Dodaj komentarz